DYNIA
Witajcie Świetliczaki, czy są z nami przedszkolaki? Ich też witamy!
Ostatnio pisałam wam o zwierzątku, które mieszka w ogrodach i parkach, pamiętacie o kim była mowa? Tak, o jeżyku. A dzisiaj porozmawiamy o ogromnym warzywie rosnącym w ogrodzie. Kto z was wie co mam na myśli? Oczywiście chodzi o dynię.
Napiszę teraz kilka ciekawostek... największą jest ta, że taka dynia może osiągnąć naprawdę olbrzymie rozmiary.
Warzywo pochodzi z Ameryki Południowej. W Peru i Meksyku dynia była znana już 8000 lat temu. A skąd się znalazła u nas, w Europie? Trafiła na nasze stoły dzięki odkryciu Ameryki. Dynia jest owocem jagodowym... sama się zdziwiłam, jak porównać zwykłą, małą jagodę do dyni? Nie pasuje ale musimy zapamiętać, że dynia to po prostu jagoda o bardzo twardej skórce.
Znamy 800 różnych odmian dyni ale tylko 200 jest jadalnych. Po czym poznajemy czy dana dynia jest jadalna czy nie? Po ogonku. Taka bez niego jest niejadalna. Wybieramy więc zawsze dynię z ogonkiem na zupę. Jakie znacie kolory dyni...żółty, pomarańczowy, zielony, czarny, w paseczki.
Na koniec zostawiłam sobie informację o tym, ile ważyła największa dynia na świecie! Nie powiem... O tym na następnym spotkaniu, też będzie o dyni i wtedy wyjawię wam tajemnicę największej dyni świata.
Dzisiaj zrobimy dynię na papierze. Potrzebujecie kartkę czarnego papieru, pomarańczową, białą, klej, nożyczki i kokardkę.
Wytnijcie z pomarańczowego papieru wielką dynię na całą stronę. Naklejcie na czarny papier. Wytnijcie śmieszny, krzywy uśmiech i też naklejcie na dynię- uśmiech szczerbaty więc muszą być zęby. Wcale się nie starajcie by były równe, im bardziej krzywe tym lepiej.
Oczy to wielkie białe kółka i czarne kółeczka w środku. Na końcu zróbcie pomysłową kokardkę na ogonku. Ogonek mam zielony a wy?
Zagadka... czy moja dynia jest jadalna czy nie? Po czym poznaliście? Super... kto nie jest pewny musi poszukać odpowiedzi w tekście. Udanej zabawy.
Pozdrawiam
pani Monika