foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

7.09.2020 - JEŻ

JEŻ 

 

Witam wszystkie dzieci, dzień dobry. 

Jeszcze lato w kalendarzu a już jesień powoli puka do ogrodu. Zwierzęta gromadzą zapasy, szykują kryjówki, myszy uciekają z łąk i pól i pchają się do domów. Zamykajcie teraz uważnie drzwi do ogrodu bo możecie mieć nieproszonego lokatora na zimę. Owady robią się senne i ospałe. Dzień staje się krótszy i chłodniejszy. Porozmawiamy o ogrodach i ich mieszkańcach.

Jakie znacie zwierzęta  zamieszkujące nasze ogrody i parki... to  ptaki, ślimaki, nietoperze, wiewiórki, żaby, ropuchy, mrówki, motyle dzienne i ćmy, pszczoły, osy, biedronki, złotooki, jeże, jaszczurki, chrabąszcze, pająki itp. Wiem, że wy to wszystko wiecie, uczycie się o tym na lekcji, mówimy o zwierzętach na świetlicy. Dziś zapoznam was z jednym mieszkańcem ogrodu, to jeż. 

Czy możecie sobie wyobrazić, że jeże są na naszej planecie od 30 milionów lat???? Tak, to bardzo, bardzo długo. Są kuzynami kretów, ryjówek i myszoryjków. To bardzo towarzyskie zwierzątka, łatwo przywiązują się do człowieka. Bardzo pomagają leśnikom i ogrodnikom. 

W Polsce mamy tylko 2 gatunki jeży. Mieszkają w lesie, w trawach. Żywią się owadami, mogą ważyć do 2 kilogramów. To, że mają ryjek i kolce wie każde dziecko ale jeże mają też zęby, 36 sztuk. Kiedy zwierzę się przestraszy zwija się w kulkę... i posapuje - nie dotykajcie go, nie straszcie, pozwólcie odejść. 

Na pewno wiecie jak dużo jeży ginie pod kołami samochodów, widać to na naszych ulicach. A czy wiecie czym się żywią? Najczęściej dzieci rysują jeżyki z jabłkami na grzbiecie. Nic bardziej mylnego...te zwierzątka mają zęby, bo są drapieżnikami a jedzą owady, ślimaki, dżdżownice, jaja ptaków, małe ssaki, lubią karmę dla kotów, u moich przyjaciół wielki pies labrador - Milton dzieli się codzienne, wieczorem swoją karmą z jeżykiem. Nie jedzą jabłek!!! 

Taki mały zwierz może zjeść w ciągu jednej nocy 200 gram owadów, to bardzo dużo. W klimacie umiarkowanym, zimą jeże zapadają w sen zimowy. Zakopują się w stertach opadłych liści, w kompoście. Dlatego polecam nie sprzątać wszystkich zakamarków ogrodu, niech jeż znajdzie u was domek na zimę. Obudzi się gdy temperatura osiągnie 15 stopni. 

Jeszcze jedna ciekawostka...potrafią się wspinać i pływać. Młodych jeży rodzi się 3-4, są pokryte białymi, miękkimi kolcami. Są ślepe przez 3 tygodnie. A ile żyją? Te większe 4 - 7 lat, mniejsze 2 - 4 lata. 

A kto zgadnie ile kolców ma jeż???? 5 tysięcy. Dobrze też słyszą, widzą i mają smak. Kto zagraża tym kolczastym osobnikom? To głównie borsuki, psy, lisy i puchacze. Jeże gdy są naprawdę przerażone bardzo głośno krzyczą, pochrapują, pomrukują, kaszlą, fukają, prychają, nawet warczą...są więc dość głośne. 

Obchodzimy nawet Dzień Jeża - 10 listopada.

Gdy już wiecie co nieco o jeżach zapraszam was do fajnej pracy... wykonamy jeża. Jednak nie z jabłkiem na grzbiecie ale na jego tle. Potrzebujecie czerwoną, zieloną, brązową kartkę, klej, nożyczki, troszkę kremowego papieru, czarnego. 

Zacznijcie od narysowania i wycięcia dużego, czerwonego jabłka, do tego 2 zielone listki i brązowy ogonek. Jeża zrobimy z paseczków brązowego papieru. Wytnijcie paseczki. Nie mogę wam powiedzieć jak długie to będą paseczki i ile ich potrzebujecie bo to wszystko zależy od tego jak duże jabłko wycięliście i jak duży zmieści się tam jeż. Po prostu wytnijcie ok. 25 paseczków, sklejcie końcówki ale tak, by powstały uszka, pętelki. Spójrzcie uważnie na zdjęcie. Gdy wyschnie klej, naklejajcie po 1 uszku tworząc kółko. Nie całe, widać to również na zdjęciu. Później zróbcie w taki sam sposób mniejsze kółko wewnątrz i jeszcze jedno. Każde kolejne będzie coraz mniejsze. 

Teraz wytnijcie z kremowego papieru buźkę. Przyklejcie w środku. Zróbcie oczka z papieru lub narysujcie kredką, jeszcze uśmiech, ryjek i policzki, nie zapomnijcie o łapkach. I gotowe. Czy udało się wszystkim? Mam nadzieję, że tak. 

Możecie teraz zrobić mniejszego ...będzie rodzinka. 

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia

pani Monika

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2025  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.